Ewa Farna: "Jak vznikají mé texty"

5. března 2011 v 19:52
Přiznávám, že na povel písničky skládat neumím...
Kluci v kapele si ze mě dělají srandu, že jsem extrémistka, musím být totiž buď šťastná jako blecha nebo úplně na dně, aby ze mě vypadl nějaký text. Nebo když se mi přihodí něco výjimečného, nečekaného, tak se moje emoce přemění do slov a následně do textu.

Naštěstí se v mém životě pořád něco děje, takže se nemusím bát, že bych měla delší čas hluché místo. A když ho někdy fakt mám? To pak zajdu na nějaké klidné místo, kde budu mít jistotu, že mě nikdo nebude otravovat (takových moc není) a nechám si plout myšlenky hlavou.

Nebo vyhledám naopak rušná místa, kde se pohybuje hodně lidí a hraju takovou hru. Vyhlídnu si nějakou osobu (naposled to byla paní s pěti psy na vodítku) a zkouším si představit její životní příběh. Jestli je jí samotné smutno, že si pořídila zrovna pět pejsků, nebo jestli je jen venčí sousedům. A kolikrát mě během takových výletů fantazie začnou napadat vhodná slova do budoucího textu.

Taky se mi párkrát stalo, že se v noci vzbudím a mám na jazyku nějaký dobrý rým. Spím proto s diktafonem u hlavy, abych mohla slova hned zaznamenat. Dá se říct, že tak půlku textů si píšu sama a tu další mi vymýšlejí textaři. Posluchači, co mě dobře znají, ví, že si často libuji v kontroverzních tématech.

Myslím, že při psaní je nejdůležitější nabídnout kus sama sebe. Každý člověk vnímá svět po svém, takže vždycky přijde s něčím novým. Rozum může být v tvorbě užitečný, opravdovost a jedinečnost se však skrývá ve vašich pocitech a srdci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama